A 2024. január 1-jei és a március 1-jei fogyasztóvédelmi szabályváltozások után május 8-ától ismét változtak a webárhuházakra vonatkozó rendelkezések, minden webshop ÁSZF-et frissíteni kell!

 

A fogyasztóvédelemmel összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló 93/2024. (IV. 23.) Korm. rendelet több webshopjogi szabály módosítását tartalmazza: módosultak a jótállás szabályai és változott a webshoprendelet is.

Módosult a jótállási idő

Megszűnt az 1 éves jótállás, ami azt jelenti, hogy a 10 000 forintot elérő, de 250 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén nem 1 éves, hanem 2 éves jótállást kell vállalni a tartós fogyasztási cikkekre. A 250 000 forint eladási ár felett maradt a három éves kötelező jótállás.

 

A jótállás időtartama:

  1. a) 10 000 forintot elérő, de 250 000 forintot meg nem haladó eladási ár esetén két év,
  2. b) 250 000 forint eladási ár felett három év.

Az indoklás szerint, a kellékszavatosság esetén alkalmazandó általános szabályokhoz képest a kötelező jótállással a jogalkotó meghatározott termékek esetén többletvédelmet kíván biztosítani a fogyasztóknak, különösen azzal, hogy a jótállás teljes időtartama alatt – ha mentesülni kíván helytállási kötelezettsége alól – a vállalkozásnak kell bizonyítania, hogy a hiba oka a teljesítés után keletkezett.

 

A 373/2021-es korm. rendelet a kellékszavatosság első évében a vállalkozásra helyezi a bizonyítási terhet, amihez képest az 1 éves kötelező jótállás nem jelentene érdemi többletkedvezményt a fogyasztónak. A kötelező jótállás szabályozása ezért úgy módosult, hogy annak időtartama az eddigi 1 év helyett 2 évről indul május 8-ától.

Előírható a karbantartás

A módosítás pontosította az elektronikus úton átadható jótállási jegy szabályait, valamint eleget tett annak a vállalkozások részéről jogosan felmerülő igénynek, hogy nemcsak a fogyasztási cikk (például gázkazán) megfelelő üzembe helyezése, hanem annak üzemben tartása érdekében is támaszthatók speciális követelmények (például időszakos felülvizsgálat) a fogyasztóval szemben, feltéve ha a megfelelő üzemben tartás más módon nem biztosítható, és a követelmény teljesítése nem jelent aránytalan terhet a fogyasztó számára. 

 

Videó: Megszűnik az 1 éves jótállás, új webshopjogi szabályok jönnek 2024. május 8-tól!

Jótállási jegy átadása

A jótállási jegyet legkésőbb a fogyasztási cikk átadását vagy üzembe helyezését követő napon kell átadnia a webshopnak a fogyasztó részére (eddig a fogyasztási cikkel együtt kellett átadni a jótállási jegyet).

 

A vállalkozás köteles a fogyasztási cikkel együtt vagy – távollévők között kötött szerződés esetén – legkésőbb a fogyasztási cikk átadását vagy üzembe helyezését követő napon a jótállási jegyet a fogyasztó rendelkezésére bocsátani olyan formában, amely a jótállási határidő végéig biztosítja a jótállási jegy tartalmának jól olvashatóságát.

 

Üdvözlendő változás, hogy mostantól a webshopos értékesítés esetén nem kell ellátni semmilyen elektronikus aláírással az elektronikus jótállási jegyet.

Tényleg kötelező biztosítani az MPL-es szállítást

Fogyasztóvédelmi rendelkezésnek nyilvánította a jogszabály a postarendelet előírásait, tehát bírságolhat a hatóság, ha valamely webáruház nem kínálja fel a postai szállítás lehetőségét.

Új elállási jogi szabályok

Változtak a webshop rendelet (45/2014.) és így az elállás szabályai is: ha egy online bolt üzlethelyiséggel rendelkezik, akkor a fogyasztó személyesen, az üzletben is visszaadhatja a terméket elállás esetén.

Távollévők között kötött szerződés esetén, ha a vállalkozás az árut üzlethelyiségben is értékesíti, és a fogyasztó a vállalkozás üzlethelyiségében személyesen gyakorolja a 20. § szerinti jogát, jogosult ezzel egyidejűleg az árut visszaadni a vállalkozásnak.

 

Készítse fel vállalkozását is a jogszabályváltozásokra! Valamennyi ÁSZF-et frissíteni kell a fenti változásoknak megfelelően, hiszen kötelező tájékoztatni a fogyasztókat a jótállás, a kellékszavatosság és az elállási jog szabályairól is.

 

Válassza a VirtualJog nyújtotta biztonságot és kényelmet! Legyen naprakész ÁSZF szabályzata! 

Szerzőről: Dr. Krausz Miklós LLM ügyvéd, a Net-jog.hu és VirtualJog legaltech alkalmazás alapítója. Adatvédelmi, adatbiztonsági és internetjogi szakjogász, aki 10+ éve foglalkozik weboldalak jogi szabályzatainak elkészítésével. Ügyvéd kollégáival az elmúlt évek során sokezer weboldal ÁSZF-ét és adatkezelési tájékoztatóját készítették el, számos internetjogi perben vettek részt.